Make your own free website on Tripod.com
BuiltWithNOF
İLK VE ORTA EĞİTİM

İlçemizde eğitim ve öğretim kurumu olarak;
Merkezde, Anadolu Öğretmen lisesi Yeni yapılan Derslik binasına 2001 öğretim yılı başında taşınmış olup, bünyesinde, 1 derslik binası, 1 yemekhane, 1 yatakhane, 1 Etüt binası, 1 revir, 29 lojman, 1 spor salonu, 1 öğrenci lokali, toplam 358 öğrenci, 36 öğretmen mevcuttur. Ortalama 20 öğrenciye 1 sınıf ve 10 öğrenciye bir öğretmen düşmektedir. Gönen Lisesi bünyesinde, 1 okul binası, 6 derslikte 94 öğrenci, 10 öğretmen mevcuttur. Ortalama 9 öğrenciye bir öğretmen, 15 öğrenciye bir sınıf düşmektedir. Süleyman Demirel İlköğretim Okulu bünyesinde, 1 okul binası, 21 derslik, 24 öğretmen, 375 öğrenci bulunmaktadır. Ortalama 15 öğrenciye 1 öğretmen, 17 öğrenciye 1 sınıf düşmektedir. Kızılcık köyü ve İğdecik Köyü ilköğretim öğrencileri taşımalı eğitim kapsamında olup, Süleyman Demirel İlköğretim Okulunda öğrenim görmektedirler.
Bağlı birimlerinde ise, Güneykent Yunus Emre İlköğretim Okulu, 2 adet binada eğitim-öğretim vermekte olup; 130 öğrenci, 13 öğretmen ve 16 dersliği bulunmaktadır. Ortalama 13 öğrenciye 1 öğretmen ve 8 öğrenciye 1 sınıf düşmektedir. Gümüşgün Köyü İlköğretim Okulunda, 152 öğrenci, 10 öğretmen ve 16 derslik bulunmaktadır. Ortalama 15 öğrenciye 1 öğretmen, 9 öğrenciye 1 sınıf düşmektedir.
Koçtepe Köyü ilköğretim öğrencilerinin I. II. Ve III sınıfları Koçtepe köyünde öğrenim görmektedir. 29 öğrencisi ve 1 öğretmeni ile görev yapmaktadırlar. Diğer sınıflar IV,V,VI,VII ve VIII sınıfların tamamı taşımalı kapsamında olup, Gümüşgün İlköğretim Okulunda öğrenimlerine devam etmektedirler. Gölbaşı köyü İlköğretim okulunda, 102 öğrenci, 11 öğretmen ve 9 dersliği bulunmaktadır. 3 derslik Köy Muhtarlık binasına aittir. 1 lojmanı mevcuttur. Ortalama 9 öğrenciye 1 öğretmen düşmektedir.
Senirce Göltaş İlköğretim Okulu taşımalı eğitim kapsamandan çıkarılmış, 2000 yılında kendi bünyesinde eğitim ve öğretimine devam etmekte olup, 97 öğrenci, 11 öğretmeni ve 8 dersliği bulunmaktadır. Ortalama 8 öğrenciye 1 öğretmen, 9 öğrenciye 1 derslik düşmektedir.
1939 yılında Köy Eğitmenleri Kursu Okulu, 1940 yılında Gönen Köy Enstitüsü, 1954 yılında Öğretmen Okulu, 1976 yılında Öğretmen Lisesi, 1989 yılında ise şimdiki hali ile Anadolu Öğretmen Lisesi olmuştur. Kurulduğundan bu yana; Fakir BAYKURT, Ahmet YAMACI, İlhami ARSLAN, Kazım ÜSTÜNER, Hasan MACİT, Nuri OKUTAN ( şimdiki Siirt Valisi) gibi önemli şahsiyetler yetiştirmiştir.
Fakir BAYKURT’un 1929 yılında doğmuş olup, önemli eserleri Yılanların Öcü (Yaşar NABİ ödülünü almıştır.), Tırpan (TRT ödülünü almıştır), Keklik, Efkar Tepesi gibi önemli eserleri vardır.
Anadolu Öğretmen Lisesinin 69 kız, 289 erkek öğrenci olmak üzere toplam 358 öğrencisi mevcuttur. Bu yılki Üniversite sınavlarında 208 öğrenci (%92) başarı göstermesine rağmen 134 öğrenci (%65) herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna yerleştirilmiştir. Toplam öğretmen sayısı 3 dır.
İlçemiz Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü, kendi binalarında hizmet vermekte olup, 1 müdür V., 1 memur, 2 hizmetli, 4 usta öğretici mevcuttur. Ev mefruşatı dikimi, makine nakışı, bilgisayar, okuma-yazma Ahşap Boyama, Aerobik Kalorifer Ateşçiliği, Türkçe Matematik ve İngilizce kursları verilmektedir. Her dönem sonu itibariyle, verilmiş olun kurslara ait sergiler düzenlenmektedir. Ayrıca Bilgisayar Laboratuarı kurulmuş, 5 tane bilgisayar alınarak kursiyerlerin istifadesine sunulmuştur.
Ayrıca kendilerine ait binada hizmet veren öğretmen evinde, yatakhane, oyun salonu, okuma odası, yemek odası ve çay salonu mevcuttur. Bir müdür vekili görev yapmaktadır.
İlçemiz Halk kütüphanesi 26 Ekim 1984 tarihinde Belediye ait bir binada hizmete açılmış olup, 1 memur, 1 hizmetli görev yapmaktadır. İlçe Halk Kütüphanesinde demirbaşa kayıtlı 4814 adet kitap mevcuttur. Ayrıca Gönen Anadolu Öğretmen Lisesi bünyesinde 10.000 kitap kapasiteli, Süleyman Demirel İlköğretim Okulu bünyesinde 3000 kitap kapasiteli kütüphaneler mevcuttur. İlçemizde okuma yazma oranı %100 olup, her türlü günlük gazete okunabilmektedir.
İlçemizde Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulu açılmış olup, Anadolu Öğretmen Lisesine ait geçici tahsisli Beş binada ; 2 Bölüm ile öğrenimine devam etmektedir.

 

[GÖNEN] [TARİH] [COĞRAFYA] [EĞİTİM] [İLK VE ORTA EĞİTİM] [KÜLTÜR] [DOĞAL GÜZELLİK] [GALERİ] [YUNUS EMRE] [LİNKLER] [FORUM]